O mnie

fot.Piot Korczak

Cześć, nazywam się Jasiek Krzeptowski-Sabała. Witaj na mojej stronie!

Po Tatrach chodzę o najmłodszych lat, a przyroda jest moją pasją.

Z wykształcenia jestem leśnikiem (mgr inż.) – absolwentem Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Od 2006 roku jestem przewodnikiem tatrzańskim. Specjalizuję się w wycieczkach przyrodniczych i edukacyjnych. Należę do Stowarzyszenia Edukatorów Leśnych.

Od 2009 roku współpracuję z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, gdzie zajmowałem się koordynacją wolontariatu, pozyskaniem funduszy, udostępnianiem parku a obecnie edukacją i komunikacją.

W ostatnich latach odbyłem następujące kursy i szkolenia:

  • seminarium „Tourism and Protected Areas” na Uniwersytecie Colorado w obszarach chronionych USA (m.in. Rocky Mountian NP, Yellowstone NP, Badland NP) w 2014 roku,
  • szkolenie podstawowe Leave No Trace (Awareness Workshops) zorganizowane przez ZHP w 2014 roku,
  • certyfikowany kurs interpretacji dziedzictwa zorganizowane przez Interpret Europe w 2019 roku.

Prowadzę zajęcia w ramach studiów podyplomowych „Edukacja przyrodniczo-leśna” organizowanych przez Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Jestem współautorem przewodnika „Tatry i Zakopane” (Pascal, 2016), przewodnika „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko – region podhalański” (Fundusz Partnerstwa, 2020), oraz autorem przewodnika „Tatry Zachodnie” (Bezdroża, 2021).

Referencje

Chcę wam opowiedzieć, dlaczego tak chętnie zatrudniam Jaśka Krzeptowskiego-Sabałę jako wykładowcę na studiach podyplomowych „Edukacja przyrodniczo-leśna”. Otóż dlatego, że chcę pracować z najlepszymi z najlepszych, a Jasiek jest jednym z nich. Wiem to, bo przyglądam się mu od pierwszego roku studiów, również z perspektywy promotora, kiedy swoją pracą magisterską przecierał szlaki wolontariatu dla przyrody. Podziwiam jego profesjonalne podejście do wszystkiego co robi.  Jest przewodnikiem i edukatorem pełnym charyzmy i miłości do Tatr, do przyrody, do lasu, a nade wszystko - do spotkań z ludźmi. Jego odpowiedzialność w działaniu, holistyczne podejście i ogromna wiedza, a przede wszystkim jego udzielający się wszystkim niezwykły optymizm i uśmiech powodują, że słuchacze tak chętnie wybierają się z nim na tatrzańskie szlaki.

 

Magdalena Frączek - Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Decyzja o edukacji domowej naszych dzieciaków została podjęta spontanicznie, po kilku miesiącach spędzonych na nauce zdalnej. Szukając odpowiednich osób, które mogłyby nam pomóc przy nauczaniu naszych dzieci trafiliśmy na Jaśka. Okazało się, że nie mogliśmy trafić lepiej.
Nauka biologi „na żywo” w trakcie ciekawych wycieczek nie ma sobie równych, a ja nie wiem jak Jaśkowi dziękować za ten błysk w oczach moich dzieci... cały czas rozmawiają o zwierzętach, na każdym spacerze pokazują mi rośliny, które umieją już nazwać, na cztery sposoby rozróżniają sosnę od świerka, po wycieczce, przed snem opowiedzieli mi o
sokole, że pikuje z prędkością 400 km/h i jest najszybszym zwierzęciem w Polsce, a że orzeł tylko 320 km/h, a pustułka to widzi siuśki myszy i czy mogę ich zapisać na wycieczkę żeby zobaczyć świstaki i że wiedzą, że to trzeba daleko iść 😉 totalna zajawka i fascynacja... A dla nas nie tylko potwierdzenie, że dobrze zrobiłam... ale totalna radość widzieć ich ciekawość 🙂

Z całego serca polecamy wycieczki z Jaśkiem! My nie możemy się doczekać kolejnych 🙂

Marysia i Jakub

Jan Krzeptowski Sabała przez 5 lat realizował regularnie pogadanki oraz spacery dla Gości Pensjonatu Reymontówka *** w Kościelisku. Goście wysoko oceniali nie tylko poziom merytoryczny ale przede wszystkim dramaturgię spotkań oraz osobiste zaangażowanie Jana. Przyciągał zarówno dorosłych, często fascynatów regionu encyklopedyczną wręcz wiedzą jak i bawił dzieciaki ciekawostkami i tajemnicami Tatr. Słynną anegdotą z owych wypraw i niejako znakiem rozpoznawczym kunsztu Jana było wskazywanie na konkretne drzewa czy nawet fragmenty mchu (!) wręcz „po imieniu” z kilkusetmetrowym wyprzedzeniem podczas losowego przejścia szalkami Tatr.

Sylwia Pacan menadżer Pensjonatu Reymontówka*** 

Jasiek to jest człowiek, który otworzył mi oczy na Tatry. Na góry po których chodzę od 20 lat i myślałem, że wiem o nich wszystko. Okazało się, że wiem niewiele. To człowiek o ogromnej wrażliwości, wiedzy i wielkim poczuciu humoru, które bardzo ułatwia przejście nawet najtrudniejszych szlaków. Nie znam lepszego przewodnika w Tatrach.

Łukasz Długowski - Mikrowyprawy

Jeśli szukacie przewodnika po górach, który pokaże Wam kawałek polskich lub słowackich Tatr, to tylko z Jaśkiem Sabałą. Miałam okazję wielokrotnie uczestniczyć w jego grupowych, a nawet indywidualnych wycieczkach i jestem zachwycona. Jego wiedza przewodnicka, ale i doborowe towarzystwo sprawią, że będziecie chcieli wracać w Tatry każdego roku. Profesjonalizm, pasja i poczucie humoru w jednym 🙂

Ola Erbel / razturaztam.pl

Każde spotkanie z Jaśkiem Krzeptowskim-Sabałą, to wyjątkowa lekcja przyrody, skierowanie uwagi na to, co wcześniej wydawało się niezauważalne. Jasiek to niezwykle profesjonalny przewodnik, ale przede wszystkim życzliwy i uważny na „podopiecznych człowiek”. Organizując grupowe wycieczki, szczególnie ważne jest dla mnie, żeby przewodnik potrafił nawiązać kontakt z grupą, był przepełniony pasją i zaangażowaniem, potrafił przekazywać wiedzę w ciekawy sposób - tak jest na każdej wyciecze z Jaśkiem. Wyróżniająca się kultura osobista i super poczucie humoru, to już wisienka na torcie. Po każdym wspólnym wyjściu w góry, chce się więcej, i planuje się kolejne.

Ola Potykanowicz Organizatorka obozów Tatra Wanderlust 

Po 9 latach współpracy z Janem Krzeptowskim Sabałą – mogę z pełną odpowiedzialnością polecić Jego usługi przewodnickie i prelegenckie najbardziej wymagającym organizatorom szkoleń i konferencji na Podhalu. Unikatowa widza nie tylko o regionie, ale i holistyczno ekologiczna, najwyższa kultura osobista i ponad standardowa empatia to cechy kwalifikujące Jana do pracy z grupami VIP.

Piotr Simon EVENTEAM. 

Wraz z Jaśkiem miałem wielką przyjemność uatrakcyjniać pobyty na Podhalu i edukować Gości regionu. Wspólnie troszczyliśmy się o setki turystów, a przyjemność ze współpracy wynikała nie tylko z najwyższego standardu jakości, wiedzy i zaangażowanie Jaśka, ale z możliwości czerpania z jego pasji, wiedzy i osobistego doświadczenia. Potężny dar łatwego przekazywania wiedzy w połączeniu z miłością do natury pozwala na nowo odkrywać arkana nie tylko fauny i flory Tatrzańskiego Parku Narodowego, ale i zachwycić się subtelnościami lokalnego ekosystemu. Potwierdzeniem tego jest ilość powracających Gości indywidualnych i firmowych na spotkania z Jasiakiem.

Karol Wagner menadżer Pensjonat Sośnica***  

Kontakt

Jeśli masz jakiś fajny pomysł na współpracę - po prostu napisz lub zadzwoń. Dużo czasu spędzam w terenie, gdzie nie zawsze mam zasięg lub nie mogę odebrać, preferuje więc kontakt e-mailowy.

Pin It on Pinterest